USP Umowa sprzedaży przyczepy samochodowej

Druk USP Umowa sprzedaży przyczepy samochodowej

3.3(19)
10 932
Wersja: 18.07.2013

Do czego stosuje się USP

Sprzedaż przyczepy powinna zostać stwierdzona pismem. W przypadku, gdy jej wartość rynkowa przekroczy 1000 zł w grę wchodzi zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych, chyba że z tytułu tej transakcji sprzedawca lub nabywca powinien rozliczyć (jest opodatkowany) podatkiem VAT lub z tego podatku zwolniony. Podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi w takim przypadku 2% wartości rynkowej.

Umowa zakupu przyczepy zobowiązuje do zgłoszenia nabycia w urzędzie miasta - przerejestrowania przyczepy (lub jej zarejestrowania) oraz opłacania ubezpieczenia OC oraz spełnienia warunków homologacyjnych - wynikających z przeglądu technicznego. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. W ruchu drogowym uczestniczyć może wyłącznie przyczepa zaopatrzona w tablice rejestracyjne.

Rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania (siedzibę), wydając dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną.

W umowie można zastrzec, że dotychczasowe ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela lub że nabywca nie nabywa prawa do dotychczas zawartej umowy. Umowy OC zawarte od dnia 11 lutego 2012 r., w razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego umowa ubezpieczenia mają taki skutek, że OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta (a więc trwa nadal, po zmianie właściciela auta), chyba że nowy posiadacz, wypowie ją na piśmie.

Podstawa prawna

Art. 535 i następne ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964, nr 16, poz. 93 ze zm.).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.