WoPZP (VAT) Wniosek o przyspieszenie terminu zwrotu podatku od towarów i usług

Druk WoPZP (VAT) Wniosek o przyspieszenie terminu zwrotu podatku od towarów i usług

0(0)
1148
Wersja: 29.03.2013

Do czego stosuje się WoPZP (VAT)

Standardowy termin na zwrot podatku od towarów i usług wynosi 60 dni.
Ten sam 60 dniowy termin zwrotu dotyczy podatników, którzy dokonują czynności opodatkowanych poza terytorium Polski, lecz nie dokonują ich w Polsce w danym okresie. Żeby okres ten został dotrzymany niezbędne jest przedstawienie umotywowanego wniosku. Przez umotywowanie należy rozumieć wskazanie przesłanek ustawowych, od których uzależniona jest możliwość otrzymania zwrotu.
W przypadku podatnika, który w danym okresie nie wykonał żadnych czynności, zwrot podatku przysługuje na jego umotywowany wniosek w terminie 180 dni.
W obu przypadkach, podatnik ma prawo złożyć wniosek o przyspieszenie terminu zwrotu podatku.
W przypadku podatnika, dla którego standardowy termin zwrotu podatku wynosił 180 dni, na pisemny wniosek urząd skarbowy dokonuje zwrotu, w terminie 60 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe.
Możliwe jest również przyspieszenie zwrotu w jeszcze krótszym czasie. Na wniosek podatnika, zarówno tego, którego standardowy termin zwrotu podatku wynosi 60 dni, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia. Wniosek taki możliwy jest wyłącznie w przypadku, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:
•    faktur - dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem zasad dotyczących płatności bezpośrednio na rachunek bankowy w przypadku, gdy wartość płatności wynosi powyżej 15.000 euro.
•    dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji importowych - wydawanych przez organy celne, o których to decyzjach mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy o podatku VAT, i zostały przez podatnika zapłacone,
•    importu towarów objętego procedurą uproszczoną - zgodnie z art. 33a ustawy o podatku VAT, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.

Wniosek o przyspieszenie zwrotu zamieszcza się na składanej deklaracji podatkowej. Nie ma znaczenia, czy podatnik rozlicza się miesięcznie, czy też kwartalnie, w obu przypadkach przyspieszenie jest dopuszczalne. Do deklaracji załączać należy wniosek o zwrot podatku (w tym wniosek umotywowany). W przypadku skrócenia terminu zwrotu do 25 dni, podatnik ma obowiązek złożyć również z wnioskiem zabezpieczenie podatkowe.

Podstawa prawna

Art. 87 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2011, nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.