POdS Pełnomocnictwo ogólne do prowadzenia spraw spółki

Druk POdS Pełnomocnictwo ogólne do prowadzenia spraw spółki

0(0)
608
Wersja: 24.08.2015

Do czego stosuje się POdS

Jako ogólne pełnomocnictwo do prowadzenia spraw spółki podmiot może określonej osobie lub grupie osób udzielić prokury. Jest ona pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Co do zasady nie można ograniczyć prokury ze skutkiem wobec osób trzecich. W takim przypadku prokura przyjmuje postać pełnomocnictwa ogólnego, do prowadzenia wszelkich spraw sądowych i pozasądowych przedsiębiorstwa). Ograniczeniem może być natomiast prokura łączna oraz prokura oddziałowa związana wyłącznie ze sprawami sądowymi i pozasądowymi zakładu - oddziału przedsiębiorstwa, a nie ze sprawami całej firmy. Dodatkowo, do zbycia przedsiębiorstwa, do dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania, oraz do zbywania i obciążania nieruchomości jest wymagane pełnomocnictwo do poszczególnej czynności. Tych rodzajów działań spółka nie może przekazać do wykonania pełnomocnictwem ogólnym - dokumentem prokury. 

Prokura powinna być wpisana do KRS, nie musi być natomiast wpisywana do CEiDG. Możliwość reprezentacji ogólnej nie dotyczy prywatnych spraw wspólników spółki, a wyłącznie spraw przedsiębiorstwa.

Prokura - pełnomocnictwo ogólne - nie może być przeniesiona. Prokurent może ustanowić pełnomocnika do poszczególnej czynności lub pewnego rodzaju czynności. 

Prokura może być w każdym czasie odwołana. Zasada ta jest bezwzględnie obowiązująca. Nie ma możliwości, by zrzec się odwołania prokury. Prokura wygasa wskutek wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru, a także ogłoszenia upadłości, otwarcia likwidacji oraz przekształcenia przedsiębiorcy, a także wraz ze śmiercią prokurenta. Natomiast śmierć przedsiębiorcy ani utrata przez niego zdolności do czynności prawnych nie powoduje automatycznie wygaśnięcia prokury.

Podstawa prawna

Art. 109(1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93)

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.