UoPNZ Umowa o pracę na zastępstwo

Druk UoPNZ Umowa o pracę na zastępstwo

0(0)
2250
Wersja: 20.06.2016
Obowiązuje od 22.02.2016

Do czego stosuje się UoPNZ

Umowa zawierana na zastępstwo stosowana jest głównie w przypadku, gdy stały pracownik decyduje się z przyczyn zdrowotnych lub osobistych pozostawać dłuższy czas na urlopie (urlop chorobowy, rehabilitacyjny, urlop wychowawczy, urlop bezpłatny). W takim przypadku pracodawca zobowiązany jest, mając na uwadze kontynuację działalności przedsiębiorstwa oraz realizację bieżących czynności w firmie, zatrudnić osobę w okresie czasowej nieobecności udającego się na urlop pracownika.

Od 22 lutego 2016 r. przepisy nie pozwalają na stosowanie typowych umów na zastępstwo, które od tej daty należy zawierać jako umowy na czas określony.

W zakresie czasu trwania takiej umowy, pracodawca ustalając warunki powinien przestrzegać zasady, że umowy terminowe (równe okresowi na jaki zatrudnia się nowego pracownika celem zastąpienia poprzedniego) nie mogą przekraczać 33 miesięcy, a łączna ich ilość nie może przekraczać trzech. Zasadę tę można jednak ograniczyć i wydłużyć umowę lub przekroczyć ilość umów na czas określony w przypadku zawierania ich m.in.w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy - jeżeli zawarcie takiej umowy w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

Umowy zawarte na czas określony równy okresowi wykonywania określonej pracy można rozwiązywać za wypowiedzeniem, a ograniczenia w tym zakresie stanowią naruszenie przepisów prawa. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Całkowity koszt zatrudnienia, kwotę na rękę dla umowy o pracę, zlecenie i dzieło wyliczysz wygodnie w Kalkulatorze wynagrodzeń / płac na e-pity.pl

Podstawa prawna

- Art. 29 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 i 1662 oraz z 2015 r. poz. 1066), - Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1220).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.