Uwaga! Druk nieaktualnyAktualny druk: SFJGK Info (v.1-2) Wprowadzenie do skonsolidowanego sprawozdania finansowego dla grup kapitałowych - z wysyłką pliku xml JPK_SF
SFJGK Info (archiwalny) Wprowadzenie do skonsolidowanego sprawozdania finansowego dla grup kapitałowych - z wysyłką JPK_SF (1)

Druk SFJGK Info (archiwalny) Wprowadzenie do skonsolidowanego sprawozdania finansowego dla grup kapitałowych - z wysyłką JPK_SF (1)

0(0)
10 606
Wersja: (1)
Obowiązywał od 01.10.2018 do 31.08.2019

Do czego stosuje się SFJGK Info

Ten formularz jest załącznikiem do elektronicznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej, z kwotami wyrażonymi w złotych. Służy do przygotowania wprowadzenia do sprawozdania finansowego, w którym podajemy w nim m.in.dane identyfikujące jednostkę dominującą oraz dane wszystkich jednostek zależnych, współzależnych i stowarzyszonych,  które mają być objęte skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, dane jednostek innych niż jednostki podporządkowane oraz dane jednostek podporządkowanych wyłączonych ze skonsolidowanego sprawozdania. We wprowadzeniu do sprawozdania podajemy nazwy wszystkich jednostek, opis informujący o tym, w jaki sposób jednostki objęte konsolidacją są ze sobą powiązane.

We wprowadzeniu do skonsolidowanego sprawozdania należy również podać informacje:

  • czy sprawozdania finansowe spółek powiązanych są sporządzone po połączeniu spółek,
  • czy działalność każdej z jednostek zależnych będzie kontynuowana,
  • opis przyjętych zasad polityki rachunkowości, obowiązujących przy sporządzeniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego, 
  • opis zasad grupowania operacji gospodarczych
  • opis metod wyceny aktywów i pasywów,
  • opis metod dokonywania amortyzacji,
  • opis przyjętych metod ustalania wyniku finansowego oraz
  • opis zasad sporządzenia jednostkowych sprawozdań finansowych
  • opis stosowanych kryteriów wyłączeń jednostek podporządkowanych ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego,
  • a także informacje uszczegóławiające wypełniane sprawozdanie. 

Od 1.10.2018 r. weszły w życie przepisy dokonujące modyfikacji w sposobie sporządzenia i udostępniania sprawozdań finansowych i innych dokumentów finansowych sporządzanych na podstawie przepisów o rachunkowości.

Sprawozdanie finansowe w strukturze logicznej oraz formacie udostępnionych w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych zgodnie z art. 45 ust. 1g ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, obowiązującym od 1 października 2018 r. sporządzają:

  • jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które nie sporządzają sprawozdań finansowych zgodnych z MSR,
  • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący księgi rachunkowe obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego.

Jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które nie sporządzają sprawozdań finansowych zgodnych z MSR, przesyłają e-Sprawozdania Finansowe do Krajowego Rejestru Sądowego w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego zgodnie z art. 69 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący księgi rachunkowe obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego, przekazują za pomocą środków komunikacji elektronicznej Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej e-Sprawozdanie Finansowe w terminie złożenia zeznania zgodnie z art. 45 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z tego formularza można korzystać w module formularzy bazowych lub w module e-sprawozdań finansowych.

Formularz archiwalny -  data sporządzenia sprawozdania musi być przed dniem 01.09.2019, ponieważ wersja xml JPK_SF (1) obowiązywała do sprawozdań sporządzonych do dnia 31.08.2019 r. 

Więcej informacji: e-Sprawozdania finansowe na CIT-8.pl  oraz o plikach JPK_SF na jpk.info.pl

Podstawa prawna

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o rachunkowości (Dz.U. 2018 poz. 395); Ustawa z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw; Ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym; Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks Karny Skarbowy; Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym; Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości; Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych; Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
e-wysyłka
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.