P-ORUP Pozew – odwołanie od rozwiązania umowy o pracę

Druk P-ORUP Pozew – odwołanie od rozwiązania umowy o pracę

0(0)
1007
Wersja: 23.12.2013

Do czego stosuje się P-ORUP

Odwołanie od rozwiązania umowy o pracę przyjąć może różne formy i zależeć od tego, czego żąda wnoszący odwołanie. Możliwe jest bowiem występowanie z powództwem o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, z żądaniem odszkodowania w przypadku nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy wypowiedzenia oraz rozwiązania stosunku pracy, z żądaniem przywrócenia  do pracy na dotychczasowych warunkach. Roszczenia zależą od tego, jakiego rodzaju umowy dotyczy powództwo (zawartej na czas określony, nieokreślony, na zastępstwo, na czas wykonywania określonej pracy) oraz w jakim trybie rozwiązana została umowa (z zachowaniem wypowiedzenia, bez wypowiedzenia), czy wreszcie w jakim okresie złożone zostało powództwo (w trakcie wypowiedzenia czy po jego zakończeniu).

Ważną informacją jest, że powództwo w sprawach pracowniczych wolne jest od kosztów sądowych. W sprawach z zakresu prawa pracy pobiera się opłatę podstawową w kwocie 30 złotych wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Jednakże w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50.000 złotych, pobiera się od wszystkich podlegających opłacie pism procesowych opłatę stosunkową.

Powództwo może być wytoczone bądź przed sąd właściwości ogólnej pozwanego, bądź przed sąd, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź też przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy. Sprawa prowadzona będzie z reguły przed sądami rejonowymi i to niezależnie od wartości przedmiotu sporu. Do właściwości sądów rejonowych, bez względu na wartość przedmiotu sporu, należą sprawy z zakresu prawa pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy, o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia stosunku pracy, o przywrócenie do pracy i przywrócenie poprzednich warunków pracy lub płacy oraz łącznie z nimi dochodzone roszczenia i o odszkodowanie w przypadku nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy wypowiedzenia oraz rozwiązania stosunku pracy, a także sprawy dotyczące kar porządkowych i świadectwa pracy oraz roszczenia z tym związane.

Podstawa prawna

Art. 459 i niżej ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964, nr 43, poz. 296 ze zm.).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.