Uwaga! Druk nieaktualnyAktualny druk: GUS GP (2023) Sprawozdanie statystyczne dla grup przedsiębiorstw za rok 2023
GUS GP (2014) (archiwalny) Sprawozdanie statystyczne dla grup przedsiębiorstw

Druk GUS GP (2014) (archiwalny) Sprawozdanie statystyczne dla grup przedsiębiorstw

4.5(2)
222
Wersja: 09.09.2015
Obowiązywał do 31.12.2015

Do czego stosuje się GUS GP (2014)

Formularz GUS GP Sprawozdanie statystyczne dla grup przedsiębiorstw należy przekazać w terminie do dnia 31 lipca 2015 r.

Grupę przedsiębiorstw tworzą co najmniej dwa przedsiębiorstwa samodzielne pod względem prawnym, jednak wzajemnie od siebie zależne gospodarczo ze względu na istniejące między nimi powiązania w zakresie kontroli. W ramach grupy wyodrębnia się powiązania pomiędzy jednostką dominującą a jednostkami zależnymi. Grupa przedsiębiorstw może powstać zarówno w wyniku ukształtowania się określonych stosunków prawnych, jak i w wyniku wywierania przez jedno przedsiębiorstwo decydującego wpływu na działalność innego, w tym na skutek zawarcia umowy. Jako kryterium istnienia grupy należy przyjąć istnienie wspólnego ośrodka podejmowania decyzji ekonomicznych wyznaczających strategię działania. Grupa przedsiębiorstw może mieć więcej niż jeden ośrodek decyzyjny, szczególnie do podejmowania decyzji w zakresie strategii, produkcji, sprzedaży, podatków, polityki finansowej. Tworzy całość gospodarczą, upoważnioną do dokonywania wyborów, zwłaszcza dotyczących jednostek, które obejmuje. W ramach grupy przedsiębiorstw można często wyodrębnić podgrupy.

Wyróżnia się następujące typy grup:

  • wielonarodowa (międzynarodowa) grupa przedsiębiorstw składająca się z co najmniej dwóch przedsiębiorstw lub jednostek prawnych mających siedziby w różnych krajach;
  • okrojona (niepełna) grupa przedsiębiorstw – część grupy międzynarodowej zlokalizowana w tym samym kraju. Może ona składać się tylko z jednej jednostki, jeśli pozostałe jednostki posiadają siedziby poza granicami kraju. Przedsiębiorstwo może zatem stanowić okrojoną grupę przedsiębiorstw lub być jego częścią;
  • grupa krajowa – wszystkie jednostki prawne wchodzące w skład grupy mają siedzibę na terenie tego samego kraju.

Objaśnienia dotyczące wypełniania druku GUS GP znajdują się na końcu formularza.

Obowiązek przekazywania danych statystycznych wynika z art. 30 pkt 3 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2012 r. poz. 591, z późn. zm.) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2013 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2014 (Dz. U. poz. 1159).

Podstawa prawna

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 kwietnia 2012 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o statystyce publicznej (Dz.U. 2012 poz. 591). Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2013 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2014 (Dz.U. 2013 poz. 1159).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.